gdybyś był a nie bywał
Temat: [ Muzyka ] Lao Che - Powstanie Warszawskie
...10% klimatu płyty.
Nie jestem biegły w mowie i piśmie, więc nie będę rzucał wyszukanymi epitetami, tym bardziej, że muzykę zawsze trudno oddać słowami.
Cała płyta to dosyć mocna muzyka, dla wielbicieli rokowego grania w sam raz. Mamy tutaj miejscami punkowe klimaty, trochę jakby folku (?).
Na teksty składają się cytaty przemówień z epoki, teksty piosenek z epoki, współczesne cytaty m.in. z KSU, Siekiery, czy Chłopców z Placu Broni. Do tego fragmenty wierszy Baczyńskiego. Całość spięta do zgrabnej "kupy" słowami chłopaków z Lao Che.
Płyta zawiera 10 kawałków łączących się w jedną spójną całość.
Każdy utwór opowiada o innym epizodzie z powstania.
Opiszę po krótce.
Płytę otwiera utwór 1939/Przed burzą rozpoczynający się fragmentem przemówienia z epoki:
"W imieniu Rządu Jedności Narodowej witam państwa,
We wrześniu 1939 roku...
Źródło: csto.pl/viewtopic.php?t=581
Temat: Jeszcze jedna opinia Powstańca o Lao Che
...w dużej mierze to, co my powstańcy przeżywaliśmy 61 lat temu, ale w ujęciu zrozumiałym i akceptowanym przez dzisiejszą młodzież. W utworach tych, do których teksty i muzykę zespół "Lao-Che" przygotowywał przez 2,5 roku, znać gruntowne opanowanie tematu, a także wyczucie nastrojów powstańców i ludności cywilnej. Ważną częścią tekstów piosenek stanowiły urywki przemówień generałów Sikorskiego i Sosnkowskiego, fragmenty wierszy Baczyńskiego, komendy rozkazów i słowa z plakatów, apel "żądamy amunicji" - a w tle wybuchy pocisków i tak charakterystyczne i pamiętna dla nas serie z MG-42. W utworach "Lao-Che" można usłyszeć słowa mało cenzuralne lub wręcz niecenzuralne, ale one właśnie w oczach młodzieży uwiarygodniają napięcie, jakie odczuwa się w opisywanych walkach. Owacyjne było przyjęcie tego zespołu oraz...
Źródło: forum.laoche.art.pl/forum/viewtopic.php?t=898